Oda ve Oda Kokuları

Kapalı mekanların ve arabaların güzel kokması için kullanılan oda ve oto kokularının insan sağlığı üzerinde ciddi sorunlar yarattığı ortaya çıktı. Bu kokuların alımı ve kullanımı konusunda halkı bilinçli olmaya çağıran Sağlık Bakanlığı yetkilileri, aksi takdirde astımdan, sinir bozukluğuna, alerjik rahatsızlıklardan cilt hastalıklarına ve zehirlenmelere kadar bir çok sağlık sorunuyla karşılaşılabileceğini belirtiyor.

Sağlık Bakanlığı, izin alınmadan üretilen ve satılan oda ve oto kokularının halk sağlığını tehdit ettiğini bildirdi. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, havayı aromatize edici ürünler olarak adlandırılan oda ve oto kokularının bilinçli olarak kullanılması gerekiyor. Aksi halde, kapalı mekanların ve araç içinin güzel kokması amacıyla kullanılan bu ürünler, bir çok sağlık sorununu beraberinde getiriyor.

Kokular, hastalıklara kapı açıyor

Bakanlık, izin alınmadan üretilen ve satılan oda ve oto kokularının içerdiği yüzlerce zararlı madde nedeniyle göz yaşarması veya kuruması, çift görme, burun tıkanıklığı, kulak çınlaması ve ağrısı, baş dönmesi, öksürük, nefes darlığı, yutkunmada zorluk; astım krizi, uyumsuzluk, kısa süreli hafıza kaybı konsantrasyon bozukluğu, mide bulantısı, endişe, çabuk kızma, huzursuzluk, isilik, kurdeşen, egzema gibi pek çok sağlık sorununa yol açtığına işaret etti.

Kokulara Türkçe etiket

Havayı aromatize edici bu ürünlerin ithal ve üretim izinlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından verildiğine dikkat çeken Bakanlık, ürünlerin kimyasal analizlerinin Refik Saydam Hıfzıssıhha'da yapıldığını, uygun bulunan ürünler için "Türkçe etiket" örnekleri hazırlandığım kaydetti.

Tüketiciler dikkatli olmalı

Sağlık Bakanlığı, izin alınmadan üretilen ve satılan bu ürünlerin zehirlenme ve sinir sistemi bozukluklarına, alerjik reaksiyonlara yol açtığını yineledi. Ürünlere izin verilirken, içeriğinde halk sağlığını tehdit edici madde bulunmamasına dikkat edildiğine değinen Bakanlık, tüketicileri, ürünlerin alınması sırasında etiket bilgilerindeki uyarılan dikkate almaları konusunda uyardı. Bakanlık, ürünün üzerinde Sağlık Bakanlığı'nın, izin, tarih ve sayısının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi ve izin verilmemiş ürünlerin satın alınmaması gerektiğini vurguladı.