Temizliğin Geçmişi

Bugün cildinize göre ayrı şampuanınız, evinizin ya da ofisinizin zeminine göre ayrı temizleyiciniz, şehir şebeke suyunuzun durumuna göre kullandığınız ayrı çamaşır deterjanınız var. Tek zorluğunuz, koca koca market raflarından marka seçmek. Peki bu noktaya nasıl gelindi, hiç düşündünüz mü?

İşte bu düşünceden yola çıkarak sizlere zevkle okuyacağınızı tahmin ettiğimiz bir araştırma sunuyoruz: Temizliğin tarihçesi... Bundan sonraki sayılarımızda da takip edebileceğiniz yazı dizimizin bu ilk bölümü sizleri, 7 bin yıllık bir tarihi serüvene çıkaracak...

İnsanlık tarihi ne yazık ki, Adem ile Havva'dan bu yana zamanının büyük bir bölümünü temizlikten bihaber geçirdi. Silah yapmayı, dövüşmeyi ve savaşmayı hemen Öğrendiler ama temizliği öğrenmeleri için savaşlarda yitirilenlerden daha fazla bedeller ödemeleri gerekti. Temizliğin geçmişi, 7 bin yıl öncesine dayanıyor. Elbette bu da acı bir tecrübe sonucu oldu. Yedi bin yıl önce Babiller, kirlenmiş sudaki koku ve değişikliklerin bu suyu içen ve kullananların ölmesine neden olunca, artık kullanılmış veya bekletilmiş suyu biriktirmemeye, taze suyu kullanmaya başladılar.

İki bin önce yaşayan ve tıp biliminin kurucusu sayılan Hipokrat ise, temizlenmenin enfeksiyonları önlediğini belirleyerek, tıp ve de temizlik tarihine geçmiş oldu. Roma İmparatorluğu, halk sağlığı alanında o güne kadar görülmemiş adeta devrim niteliğinde büyük bir atılım gerçekleştirerek, bugün bile bir çok yerde kullanılır.